USMF
"Nicolae Testemiţanu"

Catedra 
Biologie moleculară şi
Genetică umană

Luni, 23.10.2017, 19:41
Logged in as Oaspete | Group "Oaspeţi"Welcome Oaspete | RSS

Home Biologie moleculară / Molecular biology - Page 2 - ForumMy profileRegistrationLog outLogin
[ New messages · Members · Forum rules · Search · RSS ]
Page 2 of 26«12342526»
Forum moderator: bimogeum 
Forum » Procesul didactic » Studenţii anului I / 1st year students » Biologie moleculară / Molecular biology (Întrebari, opinii, sugestii la cursul BM)
Biologie moleculară / Molecular biology
cucireavii Data: Luni, 03.11.2008, 22:43 | Mesaj # 16
Nivel 1
Grup: Utilizatori
Repuţatie: 0 []
Statut: off-line
si totusi cine-s artistii?:D

rruslaan Data: Luni, 03.11.2008, 22:44 | Mesaj # 17
Nivel 4
Repuţatie: 10 []
cucireavii, cei care vb nu la tema in timpul prelegrilor(fa singur concluzii) biggrin

Oameni mari nu sunt,sunt fapte mari...

Zaggy Data: Miercuri, 05.11.2008, 20:58 | Mesaj # 18
Nivel 1
Eu nu ma descurc deloc la biologie....tare greu....ma incurc in notiuni...insa cea mai mare problema e ca nu-mi pot imagina toate procesele astea din celula si deci nu le pot intelege sad

MD Data: Miercuri, 05.11.2008, 22:16 | Mesaj # 19
Nivel 2
Repuţatie: 1 []
Zaggy,
nu-mi pot imagina toate procesele astea din celula
aceasta e probabil cea mai mare problema la BM. Iata dc la multi le pare greu acest curs. Scoare acest torretn o sa te ajute sa vezi cum merg procesele in interiorul celulei. btw animatiile respective le vezi si la prelegeri . Succes wink

Timpul meu va veni!

bimogeum Data: Miercuri, 05.11.2008, 22:48 | Mesaj # 20
Admin
Grup: Administrator
Repuţatie: 42 []
Zaggy, vezi urmatorul link: http://www.youtube.com/watch?v=4PKjF7OumYo - e ceva foarte aproximativ, dar cumva pare sa caracterizeze evenimentele.

Mediocrity knows nothing higher than itself, but talent instantly recognizes genius. Sir Arthur Conan Doyle

rruslaan Data: Joi, 06.11.2008, 20:49 | Mesaj # 21
Nivel 4
Zaggy, deodata si pentru mine parea totul de pe alta planeta,dar incepe a,,ruguma'' putin cite putin si o sa intelegi.

Maxim Data: Marţi, 11.11.2008, 19:17 | Mesaj # 22
Nivel 1
Am o intrebare: vor fi incuse in totalizarea II si examenul la BM subiecte despre procesul de replicare (transriptie,translatie) la procariote si mitocondrii?
Multumesc wink

bimogeum Data: Marţi, 11.11.2008, 21:05 | Mesaj # 23
Admin
Maxim, desigur. Doar trebuie de stiut cum de luptat cu bacteriile patogene fara ca ne sinucidem. Deci folosim particularitati ale replicatiei, transcriptiei, translatiei. Vezi prospectele de la antibiotice si in majoritatea cazurilor va fi clar cum anume ele blocheaza dezvoltarea parazitilor.

Quote (rruslaan)
si pentru mine parea totul de pe alta planeta

Serios??? sper ca acuma s-a schimbat... pot sa sper?

Mediocrity knows nothing higher than itself, but talent instantly recognizes genius. Sir Arthur Conan Doyle

rruslaan Data: Miercuri, 12.11.2008, 05:42 | Mesaj # 24
Nivel 4
bimogeum, Serios??? sper ca acuma s-a schimbat... pot sa sper? -simt o dispozitie buna......

Maxim Data: Miercuri, 12.11.2008, 15:30 | Mesaj # 25
Nivel 1
Daca are cineva ceva informatii despre gena "Distrofina" puteti sa ma ajutati plz.. smile

rruslaan Data: Miercuri, 12.11.2008, 17:37 | Mesaj # 26
Nivel 4
Maxim, Дистрофин (dystrophin)
- Крупный мышечный белок (молекулярная масса дистрофина человека – 427 кД), связанный с внешней мембраной многоядерных мышечных волокон и вовлеченный в патогенез широко распространенных мышечных дистрофий (Дюшенна и Беккера). Ген дистрофина сцеплен с Х-хромосомой и является одним из самых больших известных генов человека (длина около 2,5 млн. пар нуклеотидов, состоит из 65 экзонов).

Added (12.11.2008, 18:37)
---------------------------------------------
http://www.skeletos.zharko.ru/main/G335

bimogeum Data: Miercuri, 12.11.2008, 18:49 | Mesaj # 27
Admin
Maxim, am eu, multa dar in engleza. depinde care sunt termenii in care urmeaza a fi prelucrata informatia. se poate de venit si vineri la cerc, unde vom discuta si cum gasim informatie.

rruslaan Data: Miercuri, 12.11.2008, 20:34 | Mesaj # 28
Nivel 4
bimogeum, dar cam putina info pe net despre distrofina in l.romana sad

Mesaj redactat de rruslaan - Miercuri, 12.11.2008, 20:35

Maxim Data: Miercuri, 12.11.2008, 21:01 | Mesaj # 29
Nivel 1
bimogeum, Trebuie sa pregatesc referat unde sa includ structura genei de Distrofina,nivelele de expresie,functi genei. si tipuri de mutatie....am gasit putsina informatie..nu ajunge...

Added (12.11.2008, 22:01)
---------------------------------------------

Quote (bimogeum)
Maxim, desigur. Doar trebuie de stiut cum de luptat cu bacteriile patogene fara ca ne sinucidem. Deci folosim particularitati ale replicatiei, transcriptiei, translatiei. Vezi prospectele de la antibiotice si in majoritatea cazurilor va fi clar cum anume ele blocheaza dezvoltarea parazitilor.

Rau..eu aceste intrebari le saream..nu le invatam..acum trebuie sa ma intorc sad

Valiushka2008 Data: Joi, 13.11.2008, 10:54 | Mesaj # 30
Nivel 1
Помогите плиз, найти информацию на тему:Этапы экспрессии гена дистрофина, очень нужно, спасибо... sad

Forum » Procesul didactic » Studenţii anului I / 1st year students » Biologie moleculară / Molecular biology (Întrebari, opinii, sugestii la cursul BM)
Page 2 of 26«12342526»
Search:
New reply
Nume:
Conţinutul mesajului:
Obţiunile mesajului:

Cod securitate:

Copyright IgC © 2017