USMF
"Nicolae Testemiţanu"

Catedra 
Biologie moleculară şi
Genetică umană

Joi, 16.08.2018, 09:51
Logged in as Oaspete | Group "Oaspeţi"Welcome Oaspete | RSS

Home Cercul ştiinţific - Page 2 - ForumMy profileRegistrationLog outLogin
[ New messages · Members · Forum rules · Search · RSS ]
Forum moderator: bimogeum  
Forum » Procesul didactic » Studenţii anului I / 1st year students » Cercul ştiinţific (activitate extracurriculară)
Cercul ştiinţific
rruslaan Data: Vineri, 31.10.2008, 18:18 | Mesaj # 16
Nivel 4
Grup: Utilizatori
Repuţatie: 10 []
Statut: off-line
A mai trecut o ,,shedintsa''-si a fost foarte interesant,cine nu a fost multe a pierdut cool

Oameni mari nu sunt,sunt fapte mari...

cucireavii Data: Vineri, 31.10.2008, 23:13 | Mesaj # 17
Nivel 1
Repuţatie: 0 []
rruslaan, sunt de acord cu tine, dar mie sincer nu chiar mi-a placut modalitatea prezentarilor. POate asta e pentru inceput. Caci majoaritatea nu stiau ce sa prezinte.. si anume in ce forma.. cum. Cred ca ar fi mult mai eficient acest curs daca sa accentuam anume modalitatea de expunere a ideelor, a temei pregatite. Desigur cu totii stim (sper) Power-Point, e o modalitate moderna si f practica de a prezenta orice informatie, atrangand atentia si interesul publicului prin diferite nuante (poze, clipuri, desene...etc). Aceasta ne va ajuta f mult pe viitor sa ne comportam cu publicul, sa stim cum sa aranjam in pagina, cum sa relevam anumite informatii etcc. Dupa prezentare temei, publicul (noi smile ) adresam intrebari, si deschidem dialogul liber pe tema ( adika folosim insasi proprietatea cercului - expunerea libera a informatiilor-ideilor).
Astept opinii..

bimogeum Data: Vineri, 31.10.2008, 23:31 | Mesaj # 18
Admin
Grup: Administrator
Repuţatie: 42 []
Quote (cucireavii)
majoaritatea nu stiau ce sa prezinte
cred ca da. cineva a dorit doar sa se prezinte (sa vada lumea), cineva - sa nu fie uitat. adevărat ca o prezentare se face pentru a demonstra tuturor ceva ce a inteles personal.
Quote (cucireavii)
POate asta e pentru inceput
cu siguranţa ca data viitoare va fi mult mai bine.

Mediocrity knows nothing higher than itself, but talent instantly recognizes genius. Sir Arthur Conan Doyle

rruslaan Data: Sîmbătă, 01.11.2008, 07:46 | Mesaj # 19
Nivel 4
cucireavii, nu ai fost la primul ,,cerc''-,,intrunire'' (nici nu stiu cum sa-l numesc corect) obiectivele care le-am pus era dezvoltarea aptitudenilor de prezentare si comunicarea cu publicul.
Insasi ieri a fost asa ca o introducere sau mai bine zis acomodarea cu publicul.

Una vreau sa mentionez ca nu toti sunt asa deschisi in comunicare,sa-si expuna parerile.

PIC cu PIC si mergem inainte.......

MD Data: Sîmbătă, 01.11.2008, 11:29 | Mesaj # 20
Nivel 2
Repuţatie: 1 []
cucireavii, sper k data viitoare ai sa dai un exemplu pentru ceilalti cum trebuie de facut o prezentare buna wink
eU n-am facut decit sa va comunic o informatie care m-a intrigat si la care am incercat sa-i gasesc o explicatie din punct de vedere genetic, atita tot.

Timpul meu va veni!

cucireavii Data: Sîmbătă, 01.11.2008, 12:57 | Mesaj # 21
Nivel 1
baieti eu nu vreau sa zic ca daca's fi fost in locul vostru eram sa fac mai bine, noi cu totii trebuie sa progresam, ajutandu'ne reciproc, fie prin observatii/sfaturi fie prin materia/info, ....etc

rruslaan, inclusiv eu, nu eram destul de activ, cu toate ca stateam in locul cel mai fierbinte al cercului, si anume in centru lui:). Asadar, ca majoritatea, am trecut de la rolul de participant la cel de asistent, sau vizitator al unor discutii. Va fi un revers-change la urmatoarele intalniri, hope so:)

MD, si ai facut-o f bine, eu vb la general, pe viitor.
da, sper si eu sa prezint nu mai rau decat tine next time:D
succese

MD Data: Sîmbătă, 01.11.2008, 15:21 | Mesaj # 22
Nivel 2
cucireavii, Mereu este loc pentru mai mult...
Ceea ce a fost ieri a fost intr-un fel un inceput, mai pe scurt am spart gheata v Data viitoare ne mobilizam toate fortele si venim cu artileria grea cool
eU sunt destul de sceptic in privinta faptului k cineva o sa prezinte informatia in power point deoarece 2 saptamini e putin pentru asa ceva, dar sustin ideea sa prezentam informatia in engleza, cu toate k eU nu-s as si n-am vbit in engleza de mult timp, dar mi-ar placea sa ma apuc de asta shy

Timpul meu va veni!

rruslaan Data: Sîmbătă, 01.11.2008, 15:57 | Mesaj # 23
Nivel 4
MD, nu am studiat engeleza,o cunosc numa cit de la utilizarea calculatorului(mai bine zis sunt limitat in asta).Dar nu am nimic impotriva daca cineva o sa prezinte in engleza:)

cucireavii Data: Sîmbătă, 01.11.2008, 15:58 | Mesaj # 24
Nivel 1
MD, de acord, trebuie engleza, poate chiar si discursurile noastre sa le facem in engleza. caci se simte f bine atrofierea acestei parti si la mine.
trebuie sa ne mobilizam... si sa ne motivam sa reusim!

cum zicea un student foarte bun
"daca dorinta este, totul este"

smile

z3r0-c001 Data: Sîmbătă, 01.11.2008, 16:14 | Mesaj # 25
Nivel 1
O sa fie tare tru ... in engleza ! numai ca smile imi pare ca o info o sa mearga vreo juma de ora smile

Daq ceva cerc si eu in ENG)

rruslaan Data: Sîmbătă, 01.11.2008, 16:16 | Mesaj # 26
Nivel 4
cucireavii, biggrin :D

Added (01.11.2008, 17:16)
---------------------------------------------
Incercati incercati........eu o sa fiu cu ascultatul wacko

Mesaj redactat de rruslaan - Sîmbătă, 01.11.2008, 16:16

z3r0-c001 Data: Sîmbătă, 01.11.2008, 16:17 | Mesaj # 27
Nivel 1
Quote (rruslaan)
cucireavii, biggrin biggrin
<- Asta-i considerat flood smile

(:D la bimogeum nu treb vreun mod ? smile )

rruslaan Data: Sîmbătă, 01.11.2008, 16:45 | Mesaj # 28
Nivel 4
z3r0-c001, dupa cite am inteles se ispraveste.Dar odata ce vom fi un pic mai activi,posibil sa duca la unele schimbari shutup

Added (01.11.2008, 17:45)
---------------------------------------------
Cititi atent,omul acesta are idei bune de viitor(dar nu stiu de aceea ca vin alegerile sau intradevar doreste sa schimbe ceva )
http://myusmf.clan.su/news/2008-10-31-331

Mesaj redactat de rruslaan - Sîmbătă, 01.11.2008, 16:45

z3r0-c001 Data: Sîmbătă, 01.11.2008, 23:06 | Mesaj # 29
Nivel 1
rruslaan, matinq tre mai de pus nishte BOTS ))) sa fie mai interesant . de facut vreo trivia )))

<- oficial admit floooodul smile dar daq nush mods smile

MD Data: Sîmbătă, 01.11.2008, 23:12 | Mesaj # 30
Nivel 2
z3r0-c001, Importatn e ca cineva este pe forum si da semne de viata + aici e concentruat tot farmecul: spui ce vrei biggrin

Timpul meu va veni!

Forum » Procesul didactic » Studenţii anului I / 1st year students » Cercul ştiinţific (activitate extracurriculară)
Search:
New reply
Nume:
Conţinutul mesajului:
Smiles
Obţiunile mesajului:

Cod securitate:

Copyright IgC © 2018