USMF
"Nicolae Testemiţanu"

Catedra 
Biologie moleculară şi
Genetică umană

Luni, 25.09.2017, 03:28
Logged in as Oaspete | Group "Oaspeţi"Welcome Oaspete | RSS

Home Cercul ştiinţific - Page 5 - ForumMy profileRegistrationLog outLogin
[ New messages · Members · Forum rules · Search · RSS ]
Page 5 of 10«1234567910»
Forum moderator: bimogeum 
Forum » Procesul didactic » Studenţii anului I / 1st year students » Cercul ştiinţific (activitate extracurriculară)
Cercul ştiinţific
arian12 Data: Joi, 20.11.2008, 19:15 | Mesaj # 61
Nivel 1
Grup: Utilizatori
Repuţatie: 1 []
Statut: off-line
Daca imi dati voie am sa incerc si eu sa ma expun referitor la cele citite de pe ultimile doua pagini(3,4) referitor la cercul stiintific...
Parca am fi in pragul pubertatii... !!! Citind cele scrise mai sus, imi pare extrem de exagerat faptul ca se pune atit de aprins in discutie problema afirmarii unor persoane prin intermediul acestei activitati, chipurile lumea la medicina, dupa o saptamina nedormita, este preocupata numai de cum sa se afirme, sau de cum sa-si faca fata de om destept, etc. Hai sa fim seriosi, eu cred ca toti noi am trecut deja de perioada cind cu o poezie bine recitata in fata clasei, te afirmai ca orator pe toata scoala..., si ca majoritatea din noi sesizeaza foarte bine unde au venit si ce sarcina li sa pus in fata. Asa ca mai bine nu stresati lumea cu asa teme, ca credetima nu au timp sa reflecteze si asupra unor astfel de maruntisuri...
Si daca sa vorbim de formele de prezentari din cadrul cercului stiintific, vreau sa incep cu aceea ce am citit singur mai sus, si anume ca fiecare vine la acest cerc stiintific sa prezinte el insusi ceea ce a inteles el mai bine, adica, prin asta vreau sa spun ca este foarte important ca mai intii de toate trebuie de incercat din rasputeri sa intelegi foarte bine tu acea informatie care vreai sa o prezinti si numai dupa aceea sa incerci sa-i redai o forma "comestibila" pentru ceilalti.
Cit despre comentariile pe care le-am citit referitor la prezentarea in PowerPoint, imi pare rau ca sa vorbit strict despre modul in care sa facut prezentarea si nicidecum ceva cu referire la continutul ei. Doar ideia principala a fost de a transmite cit mai eficient informatia dorita, de a oferi persoanelor prezente o informatie cit mai completa si mai asimilabila iar modul in care sa realizat scopul a fost optional si la discretia celui care a prezentato.
Referitor la tematici cu "forte supranaturale" pot sa spun doar ca in lume exista oameni pentru care poate acelasi Frigider sau Televizor este interpretat ca o forta supranaturala, dar asta nu inseamna ca asa si este...(exemplu)
Ei bine, multe sint de spus, dar dupa cum am mai spus sintem la medicina si asta nu e deloc intimplator, asa ca hai sa facem ca sa fie totul cit se poate mai bine. Mult succes!!!

ENicu Data: Luni, 01.12.2008, 13:48 | Mesaj # 62
Nivel 1
Repuţatie: 3 []
arian12, frumos spus. Sunt total de acord, doar cercul a fost creat pentru cei interesati si captivati de disciplina. Ceilalti pot paste maimute pe toloaca in continuare, noi avem o cariera de medic in evolutie, careia ii trebuie mai intii dorinta, apoi initiativa, munca si apoi nu ramine decit de cules roadele. Ceea ce se face la cerc este in folosul oricarui student. Cine merge la cerc - da dovada de atractie. Cine nu - nu-l judecam. Multumim catedrei pentru Cercul Stiintific.

P.S.: Vineri vin si eu biggrin

bimogeum Data: Luni, 01.12.2008, 16:05 | Mesaj # 63
Admin
Grup: Administrator
Repuţatie: 42 []
Quote (ENicu)
Vineri vin si eu
Probabil peste o saptamina

Mediocrity knows nothing higher than itself, but talent instantly recognizes genius. Sir Arthur Conan Doyle

ENicu Data: Luni, 01.12.2008, 17:33 | Mesaj # 64
Nivel 1
bimogeum, exact. Pot la prima mea sedinta a cercului stiintific sa asist, fara sa prezint vreun material ??? incerc sa folosesc tot timpul pentru pregatirea pt totalizare...

Mesaj redactat de ENicu - Luni, 01.12.2008, 17:34

rruslaan Data: Luni, 01.12.2008, 18:03 | Mesaj # 65
Nivel 4
Repuţatie: 10 []
ENicu, bine inteles ca DA,pregatireaamterialului nu e obligatoriu;)

Oameni mari nu sunt,sunt fapte mari...

Bounty Data: Luni, 01.12.2008, 21:38 | Mesaj # 66
Nivel 4
Repuţatie: 2 []
rruslaan,
Quote (rruslaan)
pregatireaamterialului nu e obligatoriu;)
Se vede. Demult nu ai pregatit nimic!!! wink

Nimic nu costă mai mult decît neştiinţa.(G.Moisil)
Biologia va salva Medicina.

ENicu Data: Marţi, 02.12.2008, 00:27 | Mesaj # 67
Nivel 1
Bounty, isi ia el revansa cumva, cindva. Ruslan, poate facem o mega-prezentare, in 2 ?

rruslaan Data: Marţi, 02.12.2008, 05:45 | Mesaj # 68
Nivel 4
ENicu, aproape am terminat lucru asupra o lucrare wacko vinerea viitoare o sa vii si o sa vezi;)

Added (02.12.2008, 06:45)
---------------------------------------------
Bounty, scuza sunt mai lenos si nu am aptitudeni de-a lucra cu calculatorul:(

Added (02.12.2008, 06:45)
biggrin

ENicu Data: Marţi, 02.12.2008, 13:03 | Mesaj # 69
Nivel 1
rruslaan, cool. vin neaparat ! intre timp, string ceva info pentru prezentarea mea happy

rruslaan Data: Marţi, 02.12.2008, 13:50 | Mesaj # 70
Nivel 4
ENicu, spor la munca;)

ENicu Data: Marţi, 02.12.2008, 21:17 | Mesaj # 71
Nivel 1
rruslaan, multam. Oricum, timp mai este. Sper sa iasa ceva bun !

Bounty Data: Marţi, 02.12.2008, 21:31 | Mesaj # 72
Nivel 4
Quote (rruslaan)
nu am aptitudeni de-a lucra cu calculatorul:(
Nu te cred! Luind in consideratie faptul ca esti intotdeauna primul pe forum... wink

Added (02.12.2008, 22:31)

Quote (ENicu)
Sper sa iasa ceva bun
Oricum cred ca o sa fie destul de bun- ai foarte mult entuziasm. Succes!!! :)

rruslaan Data: Miercuri, 03.12.2008, 05:24 | Mesaj # 73
Nivel 4
Bounty, biggrin

ENicu Data: Miercuri, 03.12.2008, 11:49 | Mesaj # 74
Nivel 1
Quote (Bounty)
- ai foarte mult entuziasm. Succes!!! smile
- Multam ! Daca cineva doreste sa prezint vreo tema preferata, ceva ce va intereseaza si v-ar placea sa vedeti la cerc, notati aici :). Vreau sa prezint ceva mega-captivant pentru toata lumea.

Bounty Data: Miercuri, 03.12.2008, 13:00 | Mesaj # 75
Nivel 4
Quote (rruslaan)
Data: Miercuri, Azi, 06:24
Vezi?! Dar tu zici. Tu de dimineata esti primul. Si nu mai spune ca nu ai aptitudini de lucru cu calculatorul! tongue

Added (03.12.2008, 14:00)

Quote (ENicu)
Vreau sa prezint ceva mega-captivant pentru toata lumea.

In primul rind trebuie sa fie ceva interesant pentru tine. Iar daca vei prezenta bine si succint va fi captivant si pentru lume. Mult succes! Eu tot inca nu am ales tema, sunt atit de multe lucruri ce prezinta interes, ca ma pierd.

Forum » Procesul didactic » Studenţii anului I / 1st year students » Cercul ştiinţific (activitate extracurriculară)
Page 5 of 10«1234567910»
Search:
New reply
Nume:
Conţinutul mesajului:
Obţiunile mesajului:

Cod securitate:

Copyright IgC © 2017