USMF
"Nicolae Testemiţanu"

Catedra 
Biologie moleculară şi
Genetică umană

Duminică, 22.04.2018, 00:10
Logged in as Oaspete | Group "Oaspeţi"Welcome Oaspete | RSS

Home Cercul ştiinţific - Page 6 - ForumMy profileRegistrationLog outLogin
[ New messages · Members · Forum rules · Search · RSS ]
Forum moderator: bimogeum  
Forum » Procesul didactic » Studenţii anului I / 1st year students » Cercul ştiinţific (activitate extracurriculară)
Cercul ştiinţific
arian12 Data: Vineri, 12.12.2008, 19:25 | Mesaj # 76
Nivel 1
Grup: Utilizatori
Repuţatie: 1 []
Statut: off-line
Scriu si eu fiind cu impresii recente de la sedinta cercului stiintific de astazi....
Au fost prezentate lucrari foarte bune, si am sa accentuiez anume faptul ca calitatea prezentarii lor a fost la nivel!!!! La nivel prin faptul nu atit doar ca au fost foarte bine oformate in Power Point, dar si prin aceea ca pregatirea celor care le-au prezentat, LA FEL A FOST DE APRECIAT!!!
smile

Added (12.12.2008, 20:25)
---------------------------------------------
Si am sa fac totusi o referire mai directa la prezentarea lui Russlan a virusului HPV....
A fost o lucrare intradevar foarte bine pregatita si argumentata. Si o spun nu din faptul ca o priveligiez fata de celelalte, dar din faptul ca, asa cred ca unii nu au inteles intradevar problema ce insoteste acest capitol, HPV, care nu demult era cotat la nivelul HIV. Si ca sa intelegeti totusi cit de buna a fost lucrarea lui Russlan, pe linga faptul ca la modul cum a prezentato a fost la calificativul 10, am sa fac copy-paste la un fragment dintr-o stire recenta referitor la HPV:
"HotScience : Dupa 25 de ani! Asa ar putea fi intitulat Premiul Nobel pentru Medicina din acest an, care a fost impartit de catre doi francezi si un neamt. Acestia au fost incununati pentru descoperirea virusilor responsabili pentru aparitia SIDA si a cancerului cervical...Cercetatorul german este Harald zur Hausen, de la Universitatea din Dusseldorf, care a descoperit, tot in 1983, papiloma virusul uman (prescurtat HPV) si l-a identificat drept cauza a cancerului cervical. Identificarea, in anul 1983, a HPV-16, pe care l-a descoperit a fi vinovat de aparitia celulelor canceroase, a modificat fundamental mai multe concepte. Pe de o parte, a demonstrat ca exista feluri de cancer care pot fi provocate de virusi. Pe de alta parte, prin identificarea HPV, a putut fi dezvoltat primul vaccin care previne un tip de cancer. Identificarea HPV si descoperirea vaccinului sunt cu atat mai importante cu cat incidenta HPV este deosebit de mare. Conform BBC online, cancerul cervical reprezenta 5 procente din totalul cancerelor iar HPV este agentul cel mai frecvent transmis pe cale sexuala, fiind intalnit la mai bine de 50 de procente din populatia planetei. Astazi peste 30 de milioane de femei din 105 tari ale lumii au fost vaccinate impotriva cancerului cervical..."
Asa ca Russlan, ai ales o tema foarte buna dupa parerea mea, si ai prezentato la fel de bine!!!! Jos palaria, pentruca intradevar sa vazut ca ai depus o munca foarte mare, si asta in saptamina cu totalizari.... Succes !!!
PS: va veti convinge cind vor aparea prezentarile pe sait.

rruslaan Data: Vineri, 12.12.2008, 19:57 | Mesaj # 77
Nivel 4
Repuţatie: 10 []
arian12, multumesc.Deodata cind am inceput acesta tema-mi se parea un simplu virus lea-lea.....Dar cind m-am aprofundat in tema acesta am inteles ca e un lucru ce ne poate afecta pe fiecare-are o modalitate de transmitere foarte usoara(foarte simplu)

Cu mare atentie as asculta o prezentare cu unele nuante mai profunde-pentruca este inca multe lucruri de studiat;)

Oameni mari nu sunt,sunt fapte mari...

Bounty Data: Sîmbătă, 13.12.2008, 14:53 | Mesaj # 78
Nivel 4
Repuţatie: 2 []
Vreau sa spun ca Mihaela Popovici este bravo, deoarece a pregatit in engleza si la un nivel destul de inalt. Luati exemplu!!! smile

Nimic nu costă mai mult decît neştiinţa.(G.Moisil)
Biologia va salva Medicina.

rruslaan Data: Sîmbătă, 13.12.2008, 17:10 | Mesaj # 79
Nivel 4
Bounty, Ea e BRAVO dar eu...cu cunostintele melea vaste in engleza-putin ce am inteles... bag

Mesaj redactat de rruslaan - Sîmbătă, 13.12.2008, 17:10

ENicu Data: Luni, 15.12.2008, 23:09 | Mesaj # 80
Nivel 1
Repuţatie: 3 []
rruslaan, data viitoare vin si eu si-ti traduc in direct happy ! Cred ca ajung si eu in sfirsit la cerc, ca tot amin de-atitea ori...mi-i rusine deja tongue

Bounty Data: Marţi, 16.12.2008, 09:36 | Mesaj # 81
Nivel 4
rruslaan, Tu deasemenea esti bravo. In sfirsit am vazut raportul tau.
Ti-am mai spus- invata engleza, este foarte importanta!!!

Added (16.12.2008, 10:35)
ENicu, De cind te asteptam, dar tu numai promiti si promiti. Chiar si Levciuc a venit de data asta,dar tu nu ai fost!!! Dar el e anul II, si crede-ma are un program mai complicat decit al nostru.

Added (16.12.2008, 10:36)

Quote (ENicu)
...mi-i rusine deja
Corect,corect.

ENicu Data: Marţi, 16.12.2008, 12:12 | Mesaj # 82
Nivel 1
Quote (Bounty)
ENicu, De cind te asteptam, dar tu numai promiti si promiti
- V I N !!!
emm....asa o intrebare. Temele pregatite pentru Cercul Stiintific, se aleg aleatoriu, la dorinta celui ce o prezinta sau este o lista oarecare cu optiuni ??? smile

bimogeum Data: Marţi, 16.12.2008, 14:30 | Mesaj # 83
Admin
Grup: Administrator
Repuţatie: 42 []
ENicu, deocamdata la dorinta. pentru viitor vom face sedinte tematice

Mediocrity knows nothing higher than itself, but talent instantly recognizes genius. Sir Arthur Conan Doyle

ENicu Data: Marţi, 16.12.2008, 16:39 | Mesaj # 84
Nivel 1
bimogeum, mersi ! Puteti sa ma ajutati cu vreun subiect pe care sa-l pregatesc pentru ca in mintea mea roiesc doar subiecte generale, superficiale? Am nevoie de ceva mai concret, mai profund ! smile

Mesaj redactat de ENicu - Marţi, 16.12.2008, 16:39

bimogeum Data: Marţi, 16.12.2008, 20:05 | Mesaj # 85
Admin
Grup: Administrator
Repuţatie: 42 []
ENicu, e greu de pregatit ceva in 3 zile. Vedem in semestrul 2

Mediocrity knows nothing higher than itself, but talent instantly recognizes genius. Sir Arthur Conan Doyle

ENicu Data: Marţi, 16.12.2008, 21:02 | Mesaj # 86
Nivel 1
bimogeum, da, sigur ! Oricum, ma gandeam vineri sa asist, sa-nteleg cum se efectueaza / prezinta corect un subiect. Si totusi de 1 ora ma tot gandesc la eventualul subiect pregatit de mine si nicidecum nu stiu ce sa aleg, ce sa prezint. Somebody's gotta help me smile

Bounty Data: Miercuri, 17.12.2008, 19:37 | Mesaj # 87
Nivel 4
ENicu, Dupa cum a spus Ruslan aici fiecare este rau si se gindeste numai la sine. Insa eu demult am propus sa facem prezentare in doi, deoarece cred ca informatia va fi inteleasa mai bine si respectiv prezentata mai bine. Ce spui?

ENicu Data: Miercuri, 17.12.2008, 21:44 | Mesaj # 88
Nivel 1
Bounty, spun DA !

Bounty Data: Sîmbătă, 20.12.2008, 20:01 | Mesaj # 89
Nivel 4
Quote (ENicu)
spun DA !
Alege tema!!!

rruslaan Data: Sîmbătă, 20.12.2008, 20:05 | Mesaj # 90
Nivel 4
Bounty,
biggrin lol lol lol (alege tema)
ENicu,

Forum » Procesul didactic » Studenţii anului I / 1st year students » Cercul ştiinţific (activitate extracurriculară)
Search:
New reply
Nume:
Conţinutul mesajului:
Obţiunile mesajului:

Cod securitate:

Copyright IgC © 2018